Yaşam Aşamalarındaki Hukuki Sorunlar

Legal Issues In Life Stages 300x200, Right Info Consultation: Ücretsiz sözleşmeler, Danışmanlık ve Şirtek kuruluşu

Evlenmekten ev almaya, çocuk sahibi olmaya ve emekli olmaya kadar hayat farklı aşamalarda yasal sorunlarla doludur. Burada ne bekleyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yasal sorunlar her an ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, belirli yasal sorunların, bir kişinin yaşamının belirli aşamalarında ortaya çıkması daha olasıdır. Daha genç yetişkinler, evlenmeyi planlarken mali durumlarıyla ilgili sorunlarla karşılaşabilirler. Ebeveynlerin çocukları ile ilgili belirli yasal soruları olabilir. Evli ebeveynler boşanırsa, çocuk velayeti ve nafaka hakkında sorularla karşılaşabilirler. Bir aile üyesinin iş göremez hale gelmesi veya ölümünün ardından, yaşam sonu bakımı ve varlıkların dağıtımına ilişkin yasal sorunlar ortaya çıkabilir. Bu yasal soruların ne zaman ortaya çıkacağına bakılmaksızın, onlar için plan yapmaya başlamak veya en azından onlar için nasıl plan yapacağınızı düşünmek için asla çok erken değildir. Aşağıda, yaşamın belirli evreleriyle ilgili bazı yaygın yasal sorunlar açıklanmaktadır.

 

Bir düğün neşeli bir zamandır, ancak bir düğün için planlama yapmak zor olabilir. Neyse ki, bir  düğün planlayıcısı ayak işlerinin çoğunu sizin yerinize halledebilir. Bununla birlikte, bir evlilik için plan yapmak, bir düğün için plan yapmaktan daha külfetli olabilir ve muhtemelen daha önemlidir. Evlenmeden önce çeşitli yasal konulara dikkat edilmesi, bir çiftin gelecekte hem evlilik sırasında hem de boşanma, ağır hastalık veya ölüm gibi zorlu yasal sorunlardan kaçınmasına yardımcı olabilir.

 

Evlilik planlaması

 

Evlilik  Öncesi Anlaşma veya evlilik öncesi, evlenmeyi planlayan iki kişi arasındaki bir sözleşmedir. Spesifik terimler, çiftin yaşadığı eyaletin yasalarına bağlı olarak değişebilse de, çok çeşitli sorunları ele alabilir.

Mülk sahipliği, birçok evlilik öncesi evliliğin önemli bir parçasıdır. Bir evlilik sırasında elde edilen mülklerin çoğu, devlete bağlı olarak, evlilik mülkü veya topluluk mülkü olarak bilinir. Bir eşin evlenmeden önce sahip olduğu mülk, onların ayrı mülküdür.

 

Bir evlilik sözleşmesi aşağıdaki gibi terimler içerebilir:

 

 • Belirli mülkün bir eşin ayrı mülkü olarak kalacağına dair onay.
 • Ayrı mülkü topluluk veya evlilik mülküne dönüştürmek.
 • Boşanmada topluluğu veya evlilik malını bölmek için bir plan.
 • Nafaka veya eş nafakası için hükümler veya bunlardan feragat.
 • Bir eşin evlilik öncesi borçlarından korunma.

 

Tanım olarak, taraflar evlenmeden önce evlilik sözleşmeleri imzalanır. Evli çiftler de düğünden sonra benzer şartlarla bir sözleşme yapma seçeneğine sahiptir. Bunlar Postnuptial Anlaşmalar olarak bilinir .

Boşanma sürecinden geçmek

Hemen hemen her boşanma, evlilik veya topluluk mülkiyetinin bölünmesini içerir. Birçok boşanma, paylaşılan varlıkları ve borçları ayırmanın yanı sıra, çocuk velayeti ve nafaka bulmayı gerektirir. Mahkemeler genellikle, ebeveynlerin çocuklarının çıkarlarına en uygun şekilde hareket ettiğini doğrulamak için çocukları etkileyen herhangi bir anlaşmayı onaylamalıdır.

 

Boşanmada yaygın yasal sorunlar şunları içerir:

 

 • Nafaka veya eşin nafakası: Bir eşin diğerinden destek ödemeleri alma hakkı olabilir.
 • Çocuk velayeti : Ebeveynler  , çocukların nerede yaşayacaklarını ele alan bir Ebeveynlik Planı hazırlayabilir, bir Çocuk Ziyaret Mektubu yoluyla her bir ebeveynle ziyaret haklarını taslağı hazırlayabilir ve eğitim ve refahla ilgili kararları nasıl alacaklarına karar verebilir.
 • Nafaka: Bir ebeveyn , diğer ebeveyne Nafaka Ödemesi Talebi verebilir . Genellikle çocuğun çoğu zaman birlikte yaşadığı ebeveyn diğer ebeveynden destek alır.

Hukuki Danışmanlık Alın

Hukuki sorularınız için avukatlarımızdan yanıt alın veya belgeniz hakkında inceleme alın.

Bir çocuğun ebeveyni veya vasisi barınma, yiyecek ve giyecek sağlama görevine sahiptir. Sağlık ve eğitim söz konusu olduğunda çocuğun yüksek yararı ile ilgili kararlardan da sorumludurlar. Reşit olmayanların başı yasal olarak belaya girdiğinde, ebeveynler veya vasiler onlara yasal yardım alarak veya mahkemeye güvence vererek yardımcı olabilir.

Ebeveyn veya vasi, çocuğu başkasına emanet etmiş olsalar bile çocuğun iyiliğinden sorumludur. Bir  Çocuk Bakımı Yetkisi sözleşmesi, bakıcının bir çocuğu okuldan almak gibi belirli görevleri yerine getirmesine olanak sağlayabilir. Çocuk Bakım Talimatları , bakıcının sorumluluklarını özetleyebilir. Reşit Olmayan Bir  Kişinin Tıbbi Tedavisine İlişkin Onay, siz orada bulunmasanız bile çocuğunuzun gerekli bakımı alabilmesini sağlayabilir.

Ek olarak, ebeveynler emlak planlarını ve beklenmedik bir şey olması durumunda çocuklarını nasıl koruyabileceklerini düşünmek isteyebilirler.

 

Kendim ve ailem için en kötüsüne nasıl hazırlanabilirim?

 

Emlak planlaması , öldüğünüzde mülkünüze ne olmasını istediğinize karar verme sürecidir. Bununla birlikte, yetersiz kalırsanız veya kendiniz için karar veremez hale gelirseniz, ne olmasını istediğinizle ilgili diğer kararları da içerebilir. Size veya eşinize bir şey olması durumunda işlerinizi düzene sokabilecek finansal planlamayı içerebilir.

Evli çiftler için finansal planlama,  eşlerden birinin kaza geçirmesi, hastalanması veya ölmesi durumunda ne yapması gerektiğini ele alır  .

Eşiniz, ebeveyniniz, çocuklarınız veya diğer aile üyelerinizle mülk planlaması hakkında konuşmak zor olabilir, ancak bunu yapmak da çok yardımcı olabilir. Örneğin, bir İleri Yönerge , sizin veya sevdiğiniz kişinin dileklerinin, zorlu tıbbi koşullarda yerine getirilmesini sağlamaya yardımcı olabilir.

Hazırlanması gereken bazı önemli emlak planlama belgeleri şunları içerir:

 • Bir  Son Vasiyet ve Ahit , siz öldükten sonra mirasınızla ilgilenecek bir yönetici veya vasi belirler. Ayrıca o kişiyi malınızı belli bir şekilde dağıtmaya yönlendirir.
 • Vekaletname , temsilciniz olarak bilinen bir  kişiye sizin adınıza hareket etmesi için yasal yetki verir. Sahip oldukları ve sahip olmadıkları bazı güçleri belirleyebilirsiniz. Bir Vekaletname, derhal veya acizliğiniz üzerine yürürlüğe girebilir. Engelli olmadığınız sürece, istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Başınıza bir şey gelirse ve  vekâletnameniz yoksa sevdikleriniz sizin yerinize işlerinizi halletmekte zorlanabilirler. Ebeveynler, çocuklarına hastalanmaları halinde kendilerini temsil etmeleri için vekaletname verebilirler  .
 • Bir  Çocuk İçin Vekaletname , bir kişiye, ebeveynleri ölürse veya aciz kalırsa, reşit olmayan bir çocuk adına hareket etme yetkisi verir.
 • Yaşayan Tröstler , bir kişinin mülkünü elinde tutmak için yeni bir tüzel kişilik oluşturur. Bu kişi öldüğünde, yaşayan güven mülkü mirasçılarına veya hak sahiplerine veraset sisteminden daha hızlı bir şekilde dağıtabilir.

Mülk planlaması bazı zorlu konuşmalar gerektirebilirken, bu konuşmalar ileride çok önemli olabilir.

Herkesin yaşayacak bir yere ihtiyacı var. Ailenizle yaşamadığınız sürece, neredeyse kesinlikle bir ev kiralamak veya ev sahibi olmak zorunda kalırsınız. Her seçeneğin kendi hakları ve sorumlulukları vardır.

 

Ev Kiralamak

 

İster ilk kez, ister on beşinci kez kiralayın , farklı ev sahiplerinin farklı kuralları ve farklı kira sözleşmeleri vardır. Bir kiracı olarak, genel olarak temel yükümlülükleriniz şunlardır:

 

 • Bir ev sahibine veya mülk yöneticisine kira ödeyin.
 • Bir sonraki kiracı için mülkü oldukça iyi durumda tutun.
 • Diğer kiracıların haklarına müdahale etmemek ve rahatsız etmemek.

Ev sahibinin, sıhhi tesisat ve elektrik gibi mülkün çoğu yerindeki onarımlardan sorumlu olması muhtemeldir. Onarım talep ettiğinizde yazılı bir kayıt oluşturmak için Ev Sahibine Şikayet formu göndermek  isteyebilirsiniz.

Çoğu Kira Sözleşmesi bir yıllık bir dönem içindir. Kira sözleşmesini bir yıl daha yenileme fırsatınız olabilir, ancak çoğu yargı alanında ev sahibinin kirayı yenilememe veya artırma hakkı olabilir. Yenilememeye karar verirseniz,  Kiracılığı Sonlandırma Bildirimi göndermeniz gerekebilir . Kira Sözleşmesinin şartlarını ihlal ederseniz, tahliye edilebilir veya teminatınızın bir kısmını kaybedebilirsiniz.

 

Bir ev satın almak ve satmak

 

Bir ev satın aldığınızda ipotek, vergiler, onarımlar ve bakımdan siz sorumlusunuz. Satın alma süreci, tipik olarak, çeşitli listeleme hizmetleri veya web siteleri aracılığıyla mülk bulmayı ve ardından bu mülkleri şahsen ziyaret etmeyi içerir. Bir emlakçıdan yardım alabilirsiniz, ancak bu yasal olarak gerekli değildir. Bir  Ev Değerlendirme Çalışma Sayfası , gördüğünüz tüm evleri takip etmenize ve en iyisini seçmenize yardımcı olabilir.

Mükemmel mülkü bulduğunuzda ve bir ipotek için onay aldıktan sonra, bir  Gayrimenkul Satın Alma Sözleşmesi , mülkü satıcıdan satın almayı planladığınızı onaylayabilir. Bir bankadan veya borç verenden ipotek almak veya finansman sağlamak karmaşık olabilir. En iyi oranları elde etmek, alışveriş  yapmayı, hasarlı bir kredi puanını onarmayı , daha büyük bir peşinat biriktirmeyi veya başka adımları gerektirebilir.

 

Satışı kapattığınızda, birkaç belge özellikle önemlidir:

 

 • Satıcının , mülkün mülkiyetini alıcıya devreden bir Garanti Senedi imzalaması gerekebilir  .
 • Alıcının , ipotek için ödeme yapmayı bırakırsanız borç verene mülkü haciz etme hakkı veren bir Güven Senedi imzalaması gerekebilir  .

 

Bir ev satarken , birkaç yasal husus vardır. Federal ve eyalet gerekli açıklamalarından emlakçınızla yapılan anlaşmalara, alıcılardan gelen tekliflere ve daha fazlasına kadar süreç yasal olarak karmaşık olabilir ve yasalar büyük ölçüde bir mülkün bulunduğu yere bağlı olabilir.